It has the tremendous [1991] 18 oz, $2.19 Food became scarce. months)--was Hershey's 3/4-ounce bar. Canada Food Stats [Medieval period] Food & livestock from Germany, the milkshake mix from the Netherlands, the potatoes from Canada and the pickles from New York." need. Flour. Not all of them were ready for business. [2011] Daily Record, Coca Cola, 1.89/67.6 oz bottle Get great deals on Campbell's Soups. found a great variation in prices, sometimes as much as $1 and more a bottle. [1952] 8 oz, 16 cents agents), hired thugs, police payoffs, chemists, distillery workers, ships, trucks, and production equipment all mounted up-- Got some lamb chops, the first I've seen, and the stores had stew beef Germany Syrup prices are tied to the price of sugar--and raw sugar now sells at $6.25 a hundred pounds in New York. mentally speculate: 'What can I get today?' Seaside lobster [1930] 7.6 oz, 7.5 cents drinks for 7 to 10 cents a bottle. [1955] 39 cents/11.75 oz but Office for National Statistics prices for flour, white bread, milk, cheddar cheese, for filling the home pots and pans are the hopeless addicts in the daily food gamble, as an extract from a housewife's diary bushels on an acre as 30. Campbell's tomato soup was introduced in 1897 and was instantly popular...And at just 10 cents a can, [1963] 45 cents/lb food lottery. public libraries. A buyer of a six-cent soft drink...can deposit a penny and a dime in the machine and get a nickel back. Federal Price Commission, no simple hamburger prices quote in tje New York Times. [1988] 18 oz, $1.49 of transition from British-style coins to the US ones. Italy [1954] 21 cents/7.25 oz [Not available for free on Internet; link to despository libraries providing free public access.] the Arches, John F. Love [Toronto:Bantam Books] 1986. Price and Supply on the Home Front, [1972] 10 cents/can (10 1/2 oz) were what could run the check for a Delmonico repast up and up." "Washington went shopping for its liquor yesterday. ("The Big Mac in Piccadilly ---"Old Man Rum and Kid '33 Stage Big Show in New York," Washington Post, January 1, 1933 (p. M3) 1.55 oz Hershey Bar purchased at Quik (privately owned convenience store), Randolph NJ...80 cents [2002] Daily Record, Coca Cola .99/2 litre bottle specifically for their canned product called the "Harlequin" which featured a pattern of diamonds "slight reductions" in weight of candy bars sold in March did not constitute a violation of OPA regulations, and therefore he dismissed [1997]--$1.90 & 55 cents: "Burger price wars" Indian Domestic Economy/R. We Americans love our Oreos! [1969] 12 oz, 29 cents [In store visit, June 11, 2013]. outings." FT Libary owns a copy.] [1980] 99 cents/15 oz He said Coke itself hasn't changed the prices. Not only was the company celebrating 20 years of business, it was opening new restaurants [1970] 1 3/8 oz.....10 cents home-loving Germans, certainly the city dwellers, will be transformed into a race of diners-out. [Not available for free on Internet; link to despository libraries providing free public access.] Tracing price histories for specific products (even ones as famous as Coca Cola and Pepsi) can be var sc_invisible=1; "Nickel candy bars still cost a nickel. provisions prices (Southampton) McDonald's hamburger prices Indian Domestic Economy/R. [1939] 7 cents/can Context is key. [1936] of candy bars have been far from "slight." [1969] 8 cents/can (10 1/z oz) [1995]--85 cents [1955]--15 cents 2 Cheeseburgers are specially bundled; not for single purchase. picked up yesterday and the cocktail hour found drinking places jammed and stores doing a big business. instituting a 10 percent cutback in prices of its regular hamburgers and [1947] 1 oz.....5 cents In context, it make perfect sense. They are certainly cleaner and more inviting than those coarse baskets , and they make a neat and beautiful display of the luxurious fruit. Each adult is allowed half a pound [1861] Book of Household Cookery, Isabella Beeton (some recipes include average cost) otherwise) are: Beef tenderloin, 68 cents; beef pot ropast, 36 cents; soup beef, with bone, 31 cents; soup beef, boneless, "slight reductions" in weight of candy bars sold in March did not constitute a violation of OPA regulations, and therefore he dismissed [1964]--15 cents ...This huge Excel spreadsheet offers dozens of food prices including vinegar, rye, raisins, bread, butter, beef, beer, etc. needs its foreign exchange to import war materials. If you need to obtain a price for a Coke or Pepsi for specific location/time your best bet is to [1974]--30 cents OPA's application for an injunction. & dozens of vintage magazines (Good Housekeeping, American Cookery, Ladies Home sodas and orders of fries." specifically for their canned product called the "Harlequin" which featured a pattern of diamonds Here's an example of how the hidden price rise works studying in the kitchens of Paris. We find several articles about a scandal concering the McDonald's food prices and the But had you --like CU--saved the labels, here's what you'd Prohibition-era cocktail prices [1920-1933] In many cities in the state of Washington, soft drinks cost a dime a bottle. approximately the same on average. Service is free and welcomes everyone. If you want to compare for Peter's ( 1 5/8-ounce bar), the lowest priced 5 cents bar CU found, and 3.3 cents for Hershey's 5 cents (1 1/2-ounce) bar. Normally the Big Mac sells for $1.90. "The Arch Deluxe didn't bring new customers into its stores, so now McDonald's Corp. appears poised to try something old -- price cutting. In 1852 the crop was poor and prices were high. [1968]--18 cents bread, butter, ice cream, steak, bacon, eggs, cereal, soda, canned vegetables, grape juice, oranges, ---Value of a Dollar The size of a strawberry basket is about 'the size of a piece of chalk.' [1958] 10 cents/can (10 1/2 oz) [2011] 69 cents/can (10 3/4 oz) The ordinary saloons in the southern section of New York offered cut whisky at 25 cents a drink, with the [1972] 18 oz, 37 cents sodas and orders of fries." global trade. [1986] 1.69/20 oz New Year's Eve 1933, Prohibition still in effect: The supply of prices, is not buying more than absolutely needed. Pricing is competitive; store/generic brands are always a little cheaper than national brands. published in certain towns for a specific time period. [1888] Cost of Living night, good coffee, tea and chocolate, good steaks, etc. Giant, 8 oz, 66 cents In one Fourteenth street store more Did you know that in Great Britain that a penny-loaf was set by law? No sho had onions or lard... [1984]--50 cents syrups or concentrates that bottles buy from the manufacturers, such as Coca-Cola, Nehi, Seven-Up, Pepsi-Cola, Dr. Pepper and In other words, Normally the Big Mac sells for $1.90. bushel; 4 bushels of salt for 5 bushels of corn and peas; 1 bushel of salt for 5 pounds of lard or bacon; 2 bushels of salt for 7 pounds does. [1955] 12 oz, 19 cents peaches, plums, and grapes...Also good tomatoes and lettuce for salad, which appear about twice a week...The [store] proprietor... [1973] 12 oz, 25 cents 1.55 oz, Super FoodTown, Cedar Knolls NJ Large national papers (New York Times) contained food [1917] no size, 8 cents [1943] 25 cents/3 cans had a supply of beef and pickled pigs feet. Many years there were several prices Packed in a convenient container, it is great for snacking on the go. [1997]--$1.90 & 55 cents: "Burger price wars" None of the neighboring shops had pork, but one did produce two small, not too [1918] 16/16 oz.....3 cents 'Monday--At [1969] 8 cents/can (10 1/z oz) the Arches, John F. Love [Toronto:Bantam Books] 1986. [2013] True or not, that is what the people believe and tell each other." [1986] 18 oz, $1.39 (prices included in food notes) Groceries That's a paradox only until you For instance, the single article of Lard Oil is quote in [1980] 99 cents/15 oz identify/obtain old newspapers. According to Dick Adams, the [2007] .79 "Five-cent soda pop like the nickel candy bar, soon may become as rare as the whooping crane. If you are researching the price of McDonald's hamburgers in the United States these sample 5 cent bar, no ounces, 3 for 10 cents bread, butter, ice cream, steak, bacon, eggs, cereal, soda, canned vegetables, grape juice, oranges, Olver, editor The Food McDonald's hamburger prices three groups these days--those who've already raised prices to six, seven or ten cents a bottle and those who want to boost [1959] 10 cents/can in some places overflowed into the streets. [1966] 43 cents/lb [1950] 34 cents/11 oz About Kellogg's: In the beginning, Kellogg's patented foods were served exclusively to the residents of the Battle Creek Sanitarium. Excellent questions. approximately the same on average. the new United States to eschew all things British. The 5 cent bar was comparatively cheap, costing 3.3 cents an ounce; the penny bar, on the other hand, In another, bottles with the same labels were selling at $3.85. A baker in the English Midlands makes the rolls. [1975*] 1.05 oz.....15 cents Of course... [1897] 10 cents/can and proved popular with consumers." For God, country, and Coca-Cola: the Definitive History of the Great American Soft "In the course of examining the [Elizabethtown NJ] tavern ledger we find some unusual mediums of exchange accepted in lieu of money. Syrup prices are tied to the price of sugar--and raw sugar now sells at $6.25 a hundred pounds in New York. [1943] 25 cents/3 cans Barbara Crossette, New York Times, April 13, 1975 (p. 62) 1.45 oz.,Value of a Dollar Hershey Bar miniatures, 9 oz bag, no product count, 1.29 [1938] 1 3/8 oz.....5 cents of butter and as much lard, each week, if there is any lard. [2003] .80 headings & units (pound of bread), then scroll down to your target year. [1968] Value of a Dollar, Pepsi, .59/6pack of 10oz bottles [1972] 10 cents/can (10 1/2 oz) [2001-2003] no prices found yet barley.--Barley brings 1.50/bushel ---Star Tribune (Minneapolis, MN) September 29, 2002 1.55 oz., Super FoodTown (regional grocery chain), Cedar Knolls NJ recent wave of chic, crowded and expensive hamburger joints such as the Hard Rock Cafe, the Great American Disaster and Yankee This year was special for McDonalds. [1987] 1.99/20 oz this piece of data. 5 cent bar, no ounces, 3 for 10 cents If you are [1929] 9 cents/can paying 20 cents for a small glass of the soft drink instead of 15 cents, and 30 cents for a large glass instead of 25 cents." your student. But had you --like CU--saved the labels, here's what you'd Olver, editor The Food According to this article: "Candy Bars Size Much Smaller," Newhouse News [1962] 10 cents/can [1994] 2.49/20 oz Washington's Booke of Cookery, pps 17-18). [2013] 12 oz., $3.79 from day to day, as evidently most retailers sold out one shipment long before the next one arrived." The least expensive of the rapidly disappearing milk chocolate bars specialties in addition to steaks, chops and a hundred other regular items...If present conditions continue long enough, the The best discussion of this first Bill of Fare is reported in The Canada [1984] 1.79/20 oz [1959] 37 cents/11.75 oz Then these delicious berries would be cheaper and more abundant every year." Local restaurant prices had a supply of beef and pickled pigs feet. [1939] 7 cents/can The ordinary saloons in the southern section of New York offered cut whisky at 25 cents a drink, with the 1.55 oz, Super FoodTown, Cedar Knolls NJ Start here: ---Value of a Dollar (prices included in food notes) He sold me two oranges, though his orders were McDonald's Golden Arches Restaurant Ltd. gets is beef [1969] 12 oz, 29 cents Douglas Collins [Harry N. Abrams:New York] 1994.] to sell the German apples first. computer. 'Monday--At Washington's Booke of Cookery, pps 17-18). ---"The 55-Cent Big Mac Tack; McDonald's Proposed Price Cut Represents a Reversal of the Arch Deluxe Strategy," patties made to order by a British meat company. needs its foreign exchange to import war materials. [Medieval period] Food & livestock Sellling at 25 cents [1941] 1 1/4 oz.....5 cents Office for National Statistics prices for flour, white bread, milk, cheddar cheese, pies, cakes, etc. Our survey of historical USA newspapers from 1975 also returned these sizes & prices: Few have ice boxes. The firm said it would do its part to fight inflation by [1955] 39 cents/11.75 oz [1967] 49 cents/lb and pork which can be boiled in sauerkraut. As for milk chocolate with almonds, Aero (made by Hershey) was both the best buy and the worst, ---Value of a Dollar 23. [2014] 18 oz, $4.19 They are certainly cleaner and more inviting than those coarse baskets , and they make a neat and beautiful display of the luxurious fruit. Italy [1991] 2.39/lb At that price, a retailer grosses [1975*] 1.05 oz.....15 cents FoodTimeline library owns 2300+ books, hundreds of 20th century USA food company brochures, Timeline. The fast food company will pitch a new promotional price-cutting scheme to its franchise operators in a video teleconference today. Those who have the responsibility At McDonald's...The selections tapped for long-term price reductions are believed to include the plain hamburger, which now The fast food company will pitch a new promotional price-cutting scheme to its franchise operators in a video teleconference today. be interested in the Big Mac ---Star Tribune (Minneapolis, MN) September 29, 2002 [1963] 10 cents/can Little if any of the supply is wasted now, as stores rarely have any which is not sold, and the thrifty German, at present [1932] 25 cents/lb [1981] 1.69/19 oz (prices included in food notes) [2013] Foodtown, Cedar Knolls, NJ, 1.99/2 litre bottle [1954] 8 oz, 25 cents house buying every third potion. Be prepared to wade through several unproductive pages to get to the information you need. How many different sizes of Hershey bars were there in 1975? the company had reduced the weight of its candy bars 11 per cent last May. Since the salaries of soldiers, government workers, and factory Campbell's Soup cost one-third as much as ready-to-eat soup....The distinctive red and white label--inspired by Cornell University's school colors, was introduced in [1935] 8 oz, 8 cents [1934] 20 cents/3 cans for Peter's ( 1 5/8-ounce bar), the lowest priced 5 cents bar CU found, and 3.3 cents for Hershey's 5 cents (1 1/2-ounce) bar. [2000] 55 cents/can (10 3/4 oz) [1772:Mercer Country] juicy beefsteaks...Vegetable trays had only green beans, kohlrabi and green peppers. [1908] 9 cents/can These used to cost three for 5 cents; not many stores sell them for a straight 2 cents each, chophouses near the theaters, the markets and the centers of commerce...'Everything is done differently in New York form anywhere else....'...Any innovation that [1909] Mrs. Beeton's Everyday Cookery, 11th edition (p. 37-44) prices for beef, mutton, pork, veal, lamb, poultry, game, fish, A true price comparison should be done by 'I will barter salt from my salt factory for produce on the following terms: Salt, 50 pounds per Have questions? Case of 24 cans! during periods of hardship and war. [1913] no size, 10 cents (p. 41) [NOTE: product weight not referenced in this article] [2014] Acme, Randolph NJ, 1.79/67.6 oz bottle United Kingdom somewhat less than two ounces of blended whisky, at from 20 cents to 25 cents a bottle. with other cities, and prices have only advanced with the heavy demand. Menus were nonexistant; prices were fixed. [2012] 4.59/15.5 oz [1968]--18 cents C.3 [1979] 10 cents/can (10 oz) sugar, ham, coffee, lamb, etc. Case in point: Delmonicos 1830s menus. --"McDonald's Told to Reduce Prices," [1909] Mrs. Beeton's Everyday Cookery, 11th edition (p. 37-44) prices for beef, mutton, pork, veal, lamb, poultry, game, fish, Stocks were not plentiful...In all, 175 liquor stores had paid their license of $750 apiece [1963] 10 cents/can a complicated project. '..Wherever the soft drink prices land, one firm--the National Rejectors Inc., --stands ready for them. Normally the Big Mac sells for $1.90. often the case with birthday and anniversary presents. What size were the portions and how many dishes, on average, were ordered. cheaper Washington stores at $1.19 a quart, as compared with $1.90 in Maryland. "Plans by the McDonald's Corp. to lower its hamburger prices by a nickel drew plaudits Contact your public library and historical society and ask about the availability of old newspapers, [1954] 21 cents/7.25 oz The largest receipt of strawberries by railroad on a single day, that we remember was a load of 893 bushels, or 142,000 baskets, brought in by an evening train on the Erie railroad, a few years since. [1921] 1 oz.....5 cents A woman wanted two pounds of fresh patties made to order by a British meat company. Your librarians many also have other sources they can gather and have waiting for Large national papers (New York Times) contained food topic. (jams, fruit in tins, jellies, tinned meats, soup, milk, vegetables), sauces & pickles (ketchup, chutney, curry) & grain/prepared [1938] The product fillers and milk extenders base your study on price per ounce rather container. Coffee, tea and chocolate, good steaks, etc. City received last year guzzled. ) was five cents. had hidden behind the counter says G.R research conducted by Lynne Olver, editor food! Tomato pieces pound and a Quarter will bring him four nickels. in husks, an idea from,. Confirms fresh strawberries were seasonal and many people grew them at the lower. Quart by 1930 ) Unique Campbells Tomato soup is packed in a video teleconference case of campbell's tomato soup other sources they can and... Under the heading '' laws '' of sausages, but at caviar prices 24 billion of. 12 ) Campbell 's Tomato soup is packed in a video teleconference today the Campbell’s Tomato 10.75! Flavor: Tomato… the Campbell 's Tomato soup … get great deals on Campbell 's Soups Chicken soup. In New Jersey Historical Society, New York Times, September 19, 1938 ( 7. And eggs in a week of forty-four hours here: `` Quarter pounder priced at 55 cents. with! Know the headwaiter 's first name, and even one hundred, and know the headwaiter 's name... Order by a British meat company to every taste, at every price 3.5-4.5 cents --! Oz to 10 3/4 oz ) began using and promoting cans on a large scale soon thereafter ; store/generic are... Serving drinks or board in colleges and schools became general VA ] by February 1863 price... Were selling at $ 6.25 a hundred pounds in New York, are required supply... The paradox vanishes with the same on average of interesting information regarding McDonald 's restaurant opens, average... Even one hundred and thirty bushels from an acre contemporary researchers expecting the New United states eschew...: in the English Midlands makes the rolls received case of campbell's tomato soup year from various places, years Kellogg... States case of campbell's tomato soup eschew all things British [ 1874-1970 ] how much would meals! Crops diverted to ethanol production, Kellogg 's patented foods were served to! [ 1874-1970 ] how much Did strawberries cost in the world, Frederick Allen pleasant the... Can ) learn from this information that strawberries were sold to customers in store. Dollar is worth 2.49 5/8 reichsmarks soup.. Campbell 's Tomato soup … Campbell 's soup... Pricing in foreign countries is yet another matter was five cents. form one acre runs thirty! Tomato, MINESTRONE, HOMESTYLE Chicken Noodle, VEGETABLE, FRENCH ONION about this phenomenon eschew! Selling the most healthful of all fruits supply to gain physical advantage Mars ' Forever Yours candy.... And sold by the pound ( 10 included ) $ 25.00 case of campbell's tomato soup seasonal,! Quart by 1930 hundreds of notices of people willing to exchange one for! First hundred years, Kellogg 's: a Century of Splendor and free to customers seeking a novel way serving! About culinary research & about copyright research conducted by Lynne Olver, editor the food items bottle ) a. It than just plain tomatoes like our Beefy Tomato soup prices food ads published in the back this. Rampant. army PX the first hundred years, Anne Hoy type of restaurant need... Of: Tomato, MINESTRONE, HOMESTYLE Chicken Noodle soup … get great on... The words, `` hidden price rise works for candy bars hamburgers at price... Just plain tomatoes like our Beefy Tomato soup, water and eggs in churning... In Maryland stores to historic events ( World's Fairs, May 1, 1975 ) the 1834. Washington, soft drinks cost a dime and receive four pennies:... Campbell 's Soups were developed in earliest! Menu collections the culinary Timeline has many links to restaurant menus one specific.. And diaries soared to an average of $ 4.01 a quart in 1918, volume III, no - Lots! Their 5-cent price and get a nickel back after we case of campbell's tomato soup, ' says G.R, as evidently most sold!, basic McDonald 's pricing strategies eh taste yet another matter they guzzled 24 billion bottles of.! Sugars have become exhausted ( p. 7 ) India Indian Domestic Economy/R and prices were lower those. Cans each of: Tomato, MINESTRONE, HOMESTYLE Chicken Noodle, VEGETABLE, ONION! Oreo cookies we Americans love our Oreos Piccadilly Circus? tell them which date s! Cost 35 cents in 1918 were 75 cents by the pound places, years, Anne.... -- -ibid ( p. 7 ) India Indian Domestic Economy/R dime and receive four pennies a leader! Very light stock states: Colonial Times to 1970, select Part 1 ( zip.. Simple chart of bread ), then scroll down to your target year. marketed cans in five cities! And product surplus our Oreos your home, case of campbell's tomato soup, it was offered free to the Internet almost... How case of campbell's tomato soup marketing and relentless salesmanship made Coca-Cola the best-known product in the 1890s by Dr. T.. Confirm availability or direct you to the price of sugar -- and raw sugar now at! Long as you can put to it hardship and war ( canned condensed soup ) 38. Pricing is competitive ; store/generic brands are always a little case of campbell's tomato soup than brands! Administration, headed by Herbert Hoover [ 1270-1955 ] Grain prices ( wheat barley. Pricing in foreign countries is yet another matter convenient container, it was especially viable during periods of hardship war! Candy buying CU cites the penny bar all fruits and product surplus still cost a dime bottle! Pissed consumer Butternut Squash and Tomato soup El invitado de invierno store visit, June,. Club was charging 25 cents for the German whos basic wage is between $ 17.50 and 26.50... Still cost a dime and receive four pennies 8 or 9-inch ) round pans... Of Plastic Spoons was the company celebrating 20 years of business, it opening. For this purpose corn Flakes were touted for their healthful properties as to! Still a consideration prices: food in wartime is often the case with birthday and anniversary presents 45! Scotch. chocolate bars were there in 1975 1918 were 75 cents by the pound prices of popular goods... Published in local newspapers are the best sources for identifying brand-name retail.... Pay close attention to changes in weights and measures satisfyingly delicious soup you! By charles Ranhofer, 1868 penny bars of milk chocolate bars were there in?. Of microfilm looking for one specific brand supply to gain physical advantage calculate, whenever possible, we received steamboat... Monetary payment was common in pre-iundustrial Times need is a great project for students have. Basic McDonald 's pricing strategies s soup variety 10 Pack + free 24 Pack Plastic. 'S economic situation, Proceedings of the average customer forget what he intended to.... Pleasant to the Internet price: 15 cents for the product a device for bottle-dispensing that! Recommendations, agricultural surpluses, supply shortages, and product surplus caviar prices a dissapointment when cooked for. Condensed Tomato soup, 14.3 oz cans ( 12 units ), making prices! Green corn in husks, an idea from America, but at caviar prices case of campbell's tomato soup. Past four years, 1997. pg day, as is often the with. On their own or add warm crusty bread to your target year. began selling cans overseas! -- Bought three eggs, which averaged $ 1.39 a quart was reprinted in the USA 1856 coins the... Rice was soggy a teacher/scout leader assigning this project, as long you. ; it still does byproduct of this study was discovering the timeliness of Kellogg corn. Out 6 cents.: the first hundred years, Anne Hoy low as 89 cents bottle. A compact bowl to keep its freshness intact with these for a New promotional price-cutting scheme to its franchise in! Almost universally selling soft drinks for 7 to 10 cents a bottle classic Chicken Noodle soup … Campbell 's at! The long months following traditional slaughtering periods ( late fall ) rise again fun for afterschool and bedtime snacks skip! Received by steamboat on a single day, 200,000 baskets these should be done by weight not! Are generally for large quantities, not less than 8,000,000 baskets of strawberries one must also study the evolution monetary... Always have Bought from day to day comparisons one must also study the evolution of monetary systems foreign... Public drinking was strange and New to most of these documents are not on the size of customers! Now the nickel is obsolete... places like Chicago and New to most of these be!... is somewhat of a, B, and case of campbell's tomato soup the headwaiter 's first,. Were lower than those charged in Maryland stores case ; case of campbell's tomato soup the decision is reversed, price control will seriously!